Teraz jest 20 gru 2014, o 01:04

Mapy Świdnika i okolic

Moderator: concepcja

Mapy Świdnika i okolic

Postprzez concepcja » 27 lis 2006, o 09:36

Chciałbym rozpocząć wątek, w którym moglibyśmy rozmawiać na temat historii naszego miasta. Być może ktoś z Was posiada ciekawe materiały prasowe, zdjęcia, które znalazł w szafie lub zakamarkach internetu, którymi chciałby się podzielić. Zainspirowany wątkiem, który istniał na forum miejskim dotyczącym starych map postanowiłem znaleźć coś więcej:

Mapa Lubelszczyzny w skali 1:300000
http://www.mapywig.org/m/wig300k/66_Lublin.jpg

Mapa północnych okolic Lublina w skali 1:100000
http://www.mapywig.org/m/wig100k/P43_S3 ... Polnoc.jpg

I to co mnie najbardziej interesuje, czyli mapa południowych okolic Lublina w skali 1:100000
http://www.mapywig.org/m/wig100k/P44_S3 ... ludnie.jpg
Pochodzi ona z 1937 roku i widać na niej dużo szczegółów letniska Adampol i już wtedy istniejących zabudowań. Przypomnę, że mniej więcej w tym okresie powstawała na naszym lotnisku szkoła pilotów, której budynek uroczyście otwierał sam marszałek Śmigły-Rydz. Zdjęcia, które zrobiły na mnie ogromne wrażenie dostępne są w czytelni miejskiej. Na terenie WSK istnieje jeszcze pozostałość tej szkoły, która została zbombardowana we wrześniu 1939r - stary hangar. Identyczny podobno stoi jeszcze gdzieś w okolicach ul. Męczenników Majdanka w Lublinie na terenie starej fabryki samolotów. Nazwisko właściciela tej fabryki podam wieczorem, po konsultacji z dziadkiem, od którego te informacje posiadam.

P.S. Nazwa fabryki to Plage & Laśkiewicz. W 1935 roku w miejsce tego zakładu (najstarszego w Polsce), który ogłosił upadłość powstała Lubelska Wytwórnia Samolotów.
Ostatnio edytowano 8 sty 2008, o 09:10 przez concepcja, łącznie edytowano 1 raz
Jak się nie ma co robić to z nudów się wszystko robi!
concepcja

Postprzez Kuba » 28 lis 2006, o 19:31

z którego roku jest ta trzecia mapa?
Istoty ludzkie są bardzo skomplikowane i posiadają wiele sposobów na torturowanie się w relacjach interpersonalnych. Wszyscy to wiedzą, bez potrzeby oglądania oper mydlanych (N.Chomsky)
Kuba

Postprzez concepcja » 29 lis 2006, o 00:46

1937 :)
concepcja

Postprzez Kuba » 29 lis 2006, o 09:42

Z niej wynika, że w dzisiejszym centrum Świdnika były zabudowania? mam rację? ktoś ma zdjęcia jakies z tamtego okresu?
Istoty ludzkie są bardzo skomplikowane i posiadają wiele sposobów na torturowanie się w relacjach interpersonalnych. Wszyscy to wiedzą, bez potrzeby oglądania oper mydlanych (N.Chomsky)
Kuba

Postprzez concepcja » 7 gru 2006, o 12:27

A tutaj, dzięki uprzejmości Precla zamieszczam inną mapę:

Mapa!
Mapa sporządzona przez kartografów Cesarstwa Austro-Węgierskiego wydrukowana została w 1898r., chociaż dane pochodzą jeszcze z kilku lat wcześniej. Na mapie widać, a właściwie nie widać jeszcze Świdnika. Nawet letnisko Adampol i "Stara stacja" nie istnieją. Dwie drogi, polna biegnąca od dzisiejszego przejazdu na wschodzie, i leśna biegnąca od dzisiejszego przejazdu na ul. Dworcowej, krzyżują się na wysokości dzisiejszego skrzyżowania Kosynierów i Racławickiej. Po naniesieniu na mapę dzisiejszych ulic w okolicy bloku przy Kosynierów na przeciwko piekarni, na skraju ówczesnego lasu znajduję się piec cegielny - punkt Z.O. (Ziegelofen). Fragment leśnej drogi, w pobliżu torów kolejowych to dzisiejsza ulica Struga. Droga polna już nie istnieje i biegła w okolicach ulicy Kopernika, boiska Świdniczanki, przez Królapole, i przecinając tory dalej na Franciszków.

Z ciekawostek kartograficznych - na powyższej mapie południk zerowy nie jest liczony względem Greenwich tylko wg południka Ferro (wyspa El Hierro). Greenwich zaczął obowiązywać mniej więcej ok. 1914 roku.
Ostatnio edytowano 2 mar 2007, o 10:10 przez concepcja, łącznie edytowano 2 razy
concepcja

Postprzez Huncwot » 7 gru 2006, o 14:47

jak znajdę moją pracę seminaryjną to podrzucę całą bibliografię ;)
Huncwot

dawne mapy okolic Swidnika

Postprzez naltar » 31 gru 2006, o 23:06

Przepraszam, jesli przez pomylke rozpoczynam nowy temat, miala to byc tylko kontynuacja watku o Swidniku (na starych) mapach. Uprzejmie donosze, ze w najblizszym tygodniu bede skanowal (jesli nie zawiedzie mnie znowu zaklad graficzny), mapy Swidnika i okolic w dosc ciekawych wydaniach:
1. niemiecka "setka" z I w.sw. (na podstawie wczesniejszych map rosyjskich. Na teranie Swidnika zaznaczony jest las - przypuszczam wiec, ze zostal wyciety podczas I w. sw, gdy (podobno) braki opalu byly bardzo dotkliwe.
2. niemiecka mapa 300 tys. z tego okresu.
3. austro-wegierska 200 tys z tego okresu (ten sam rysunek, co wspomniana wczesniej mapa austriacka, zatem bez rewelacji, tyle tylko, ze obszar mapy o wiele, wiele wiekszy.
4. radziecka 250 tys z lat 30. XX wieku.
5. brytyjska 250 tys z roku 1944
6. amerykanska setka z 1944 roku (na pozor troche egzotyczna), ale jak wiekszosc map oparta na przedwojennych wigowkach, zatem zadnych rewelacji w sensie informacji.

Dodatkowo, rownie uprzejmie donosze, ze na naszej stronie, o ktorej wspomniano niedawno (mapywig.org) zamieszcze w przeciagu miesiaca - dwoch, o wiele lepszej jakosci skan mapy WIG "Lublin Pld"

A przy okazji mam prosbe - szukam map Swidnika i okolic w skali 1:25 tys - POWOJENNYCH, tzn nie wspolczesnych, bo te chyba mam, ale tych z lat 50. i 60. XX wieku.

Pozdrawiam,

marek

naltar

Re: dawne mapy okolic Swidnika

Postprzez concepcja » 3 sty 2007, o 08:46

naltar napisał(a):1. niemiecka "setka" z I w.sw. (na podstawie wczesniejszych map rosyjskich. Na teranie Swidnika zaznaczony jest las - przypuszczam wiec, ze zostal wyciety podczas I w. sw, gdy (podobno) braki opalu byly bardzo dotkliwe.

W 1890 las sięgał mniej więcej do dzisiejszej Kosynierów, w 1937 już do dzisiejszej Al. Lotników Polskich. Ciekaw jestem czy udało by się nam ustalić, kiedy orientacyjnie i na przestrzeni ilu lat trwała wycinka. Ważne też z materiałów z jakich lat sporządzane były te mapy. Sama data wydania to nie wszystko. Daj znać jak już zeskanujesz.

Huncwot napisał(a):jak znajdę moją pracę seminaryjną to podrzucę całą bibliografię

Poszukaj, poszukaj. W trakcie przygotowań jest elektroniczna publikacja na temat historii lotniska i szkoły pilotów w Świdniku. Wszelka dodatkowa bibliografia była by niezwykle wskazana.
concepcja

Re: dawne mapy okolic Swidnika

Postprzez naltar » 3 sty 2007, o 22:32

W 1890 las sięgał mniej więcej do dzisiejszej Kosynierów, w 1937 już do dzisiejszej Al. Lotników Polskich. Ciekaw jestem czy udało by się nam ustalić, kiedy orientacyjnie i na przestrzeni ilu lat trwała wycinka. Ważne też z materiałów z jakich lat sporządzane były te mapy. Sama data wydania to nie wszystko. Daj znać jak już zeskanujesz.

nie wiem dlaczego zakladalem, ze ta wycinka lasu "pod" miastem nastapila przed II RP. Ale moze faktycznie sugeruje sie mapa WIG, a moje wydanie tez jest z 1937 roku, nie mam wczesniejszych. Co do map niemieckich, trudno bedzie okreslic, bo rzneli z rosyjskich 1:84 tys i 1:48 tys a te byly robione na przelomie XIX i XX wieku. Chyba nie da sie ustalic w ktorych latach, ani czy Niemcy w jakikolwiek sposob uaktualnili te mapy w okolicach I w. sw.
Tak sobie mysle, ze mozna zapytac osobe, ktora mieszka w tym budynku, ktory stoi posrodku resztek lasu na zachod od miasta. Podobno pracowal tam jeszcze "za Niemcow" (tzn tych z II w.sw. :)
Drugie miejsce to lesniczowka / gajowka (?) za lotniskiem, ona tez jest na mapie przedwojennej, moze tez cos wiedza, w koncu lesnicy zajmowali sie lasem, hm? ;)
A co do skanowania tych map - do piatku bede mial, dam znac, beda wystawione i do pobrania "do bolu", jednak nic dokladniejszego niz "setka".
A swoja droga mam kilka innych watkow i pytan dotyczacych przeszlosci, na ktore szukam odpowiedzi. Ale to... kiedy indziej.

naltar

Postprzez concepcja » 3 sty 2007, o 23:56

Tak sobie mysle, ze mozna zapytac osobe, ktora mieszka w tym budynku, ktory stoi posrodku resztek lasu na zachod od miasta. Podobno pracowal tam jeszcze "za Niemcow" (tzn tych z II w.sw. :)

O którym budynku mówisz? Nie wiem gdzie przyjąłeś granice miasta :)
Drugie miejsce to lesniczowka / gajowka (?) za lotniskiem, ona tez jest na mapie przedwojennej, moze tez cos wiedza, w koncu lesnicy zajmowali sie lasem, hm? ;)

Po nałożeniu map to się prawie idealnie pokrywa z nadleśnictwem, chociaż pewnie z ówczesnego budynku nic nie zostało. Gajówka/leśniczówka to te budynki w środku lasu - są tam do dziś, chociaż pewnie obecne też nie pochodzą z tamtego okresu.
A swoja droga mam kilka innych watkow i pytan dotyczacych przeszlosci, na ktore szukam odpowiedzi. Ale to... kiedy indziej.

Jeśli to w jakiś sposób dotyczy Świdnika, to jestem bardzo zainteresowany więc śmiało pisz na priva.

Do tej pory na podstawie map widać, że najstarszym "budynkiem" na terenie dzisiejszego Świdnika był piec cegielny w okolicach Racławickiej#Kosynierów. Natomiast najstarszą ulicą jest ulica Struga (boczna Lotników koło Szpitala w kierunku lasu), która jest fragmentem drogi biegnącej kiedyś z nadleśnictwa przez pola na północ od torów (dzisiejsze Żwirki i Wigury), przecinającej tory, cały las po przekątnej i biegnącej na dzisiejsze Brzeziny.
concepcja

Postprzez naltar » 14 sty 2007, o 21:01

[quote]
O którym budynku mówisz? Nie wiem gdzie przyjąłeś granice miasta :)

mialem na mysli budynki/zabudowania, ktore znajduja sie w lesie na zachod od miasta. (jesli to jest jeszcze las? ;) Ok dwoch-trzech lat temu poprowadzono w ich kierunku wyasfaltowana droge przecipwozarowa (mniej wiecej od linii kolejowej)

[quote]Drugie miejsce to lesniczowka / gajowka (?) za lotniskiem, ona tez jest na mapie przedwojennej, moze tez cos wiedza, w koncu lesnicy zajmowali sie lasem, hm? ;) [/quote]
Po nałożeniu map to się prawie idealnie pokrywa z nadleśnictwem, chociaż pewnie z ówczesnego budynku nic nie zostało. Gajówka/leśniczówka to te budynki w środku lasu - są tam do dziś, chociaż pewnie obecne też nie pochodzą z tamtego okresu.

tu z kolei mialem na mysli lesniczowke (lub nadlesnictwo), ktore miesci sie po lewej stronie od szosy idacej "na Zadebie", tzn prowadzacej miedzy linia kolejowa a lotniskiem, szosa odbija na polnoc i "nadlesnictwo" (czycus) jest po lewej stronie. Mowimy o tym samym?

[quote]A swoja droga mam kilka innych watkow i pytan dotyczacych przeszlosci, na ktore szukam odpowiedzi. Ale to... kiedy indziej.[/quote]
Jeśli to w jakiś sposób dotyczy Świdnika, to jestem bardzo zainteresowany więc śmiało pisz na priva.

hm.... to moze publicznie, ktos moze bedzie cos wiedzial? Kilka spraw, w zasadzie drobnych, mniej lub bardziej "historycznych".

marek

btw, wlasnie obrabiam te skany, o ktorych wspominalem. Ciekawe, choc nie wnosza nowych informacji.

naltar

Postprzez concepcja » 15 sty 2007, o 09:40

mialem na mysli budynki/zabudowania, ktore znajduja sie w lesie na zachod od miasta. (jesli to jest jeszcze las? ;) Ok dwoch-trzech lat temu poprowadzono w ich kierunku wyasfaltowana droge przecipwozarowa (mniej wiecej od linii kolejowej)

Drogę asfaltową położono już myślę ok. 1996 roku, a zabudowania w środku lasu to leśniczówka.

tu z kolei mialem na mysli lesniczowke (lub nadlesnictwo), ktore miesci sie po lewej stronie od szosy idacej "na Zadebie", tzn prowadzacej miedzy linia kolejowa a lotniskiem, szosa odbija na polnoc i "nadlesnictwo" (czycus) jest po lewej stronie. Mowimy o tym samym?

To jest siedziba nadleśnictwa Świdnik. http://www.lublin.lasy.gov.pl/swidnik/
concepcja

Postprzez Aga22 » 25 sty 2007, o 16:35

Witam

Kiedy bedzie mozna obejrzec na forum austriacką mape okolic Swidnika z I wojny swiatowej??

Pozdrowionka

Aga22

Postprzez concepcja » 2 mar 2007, o 10:06

Ostatnio drążę coraz bardziej temat historii Świdnika i lotniska w Świdniku. Fotografia w wątku o rozbudowie lotniska wzbudziła moje zainteresowanie.

http://www.pzl.swidnik.pl/rpp/galeria/g5.jpg

Czy ktoś z Was nie wie, czy widoczny "ślad" na pierwszym planie to pozostałość po poniemieckim pasie startowym? Być może jest ktoś na forum, kto zna odpowiedź na to pytanie.

P.S. Informacja o mapie austriackiej znajduje się w tym poście:
http://www.forum.swidnik.net/viewtopic.php?p=1217#1217
P.P.S. Czy ktoś wie coś na temat hipotetycznego toru/bocznicy kolejowej prowadzącego do lasu Rejkowizna (Adampol). Prawdopodobnie jest on widoczny na mapach z 1950-1960 roku.
concepcja

Postprzez concepcja » 31 mar 2007, o 12:47

concepcja, widać, że jesteś pasjonatem historii Świdnika, mógłbyś w jakiś sposób, zebrać, czy tez nadzorować pracę nad historią naszego miasta i wcześniejszych dziejów tych okolic.

Jednak wyłącznie Świdnika i to od bardzo krótkiego czasu :) W planach mam stworzenie serwisu internetowego o tej tematyce. Będzie to pole do popisu dla każdego zainteresowanego. Fotka super. Mógłbyś podać konkretną bibliografię? Przyda się do opracowania o lotnisku.
concepcja

Postprzez Herni » 31 mar 2007, o 12:49

concepcja napisał(a):P.S. Świadomie nie publikuję jeszcze pełnej wiedzy na temat historii lotniska. Razem z Panem Tadeuszem Chwałczykiem przygotowujemy publikację w internecie i niebawem się ona ukaże. Tymczasem trwają prace nad zredagowaniem tekstu, a ciągle pojawiają się nowe fakty - ten jest przykładem. Jeżeli ktoś posiada jakieś informacje i chciałby się nimi podzielić to bardzo proszę o kontakt.

Szkoda, ze bedzie to tylko i wylacznie publikacja elektroniczna :cry:

Trzymamy kciuki, zeby wszystko się udało. A potem bedziemy...oceniać :twisted:

Herni

Postprzez concepcja » 31 mar 2007, o 13:17

Szkoda, ze bedzie to tylko i wylacznie publikacja elektroniczna

Herni, ale tego nie ma dużo. Muszę Cię rozczarować. To będzie kilka/kilkanaście stron maszynopisu + materiał fotograficzny. Nie widzę sensu publikowania tego w postaci innej niż elektroniczna - nigdy mi to nawet nie przyszło do głowy. Jestem zupełnym amatorem w tej dziedzinie i napewno nie podjąłbym się napisania profesjonalnej publikacji (o matko! :D)

Póki co skupiam się na udokumentowaniu kilku nieznanych lub mało znanych dotąd faktów. Co z tego wyniknie w przyszłości zależy również od Was.

Lech napisał(a):Ostatnio dowiedziałem się inną ciekawostkę, że tutaj gdzie jest ulica Chemiczna było kiedyś dużo braków mieszkalnych dla robotników. Słyszał ktoś o tym?

Tak. Część tych baraków stoi do dzisiaj - Hanyang. Na początku lat 50-tych do Świdnika przyjechał mój dziadek. Założył tu rodzinę i dostał przydział mieszkaniowy na ulicy 22-lipca (Tuwima). W 1955 roku komuś się nie spodobało, że dziadek brał udział w Powstaniu Warszawskim i Armii Gen. Maczka więc wyrzucili go z żoną i małym dzieckiem na wspomniane baraki na Franciszków. Oczywiście w międzyczasie odsiedział swoje na Zamku Lubelskim. W barakach robotniczych od urodzenia mieszkała moja mama. Niestety nie posiadam żadnego zdjęcia tych baraków z tamtego okresu. W prywatnej galerii wrzuciłem 3 fotki - jedna na Franciszkowie w okolicach przejazdu kolejowego w roku 1958, czyli w okresie kiedy mieszkali tam moi dziadkowie i mama z siostrami.

http://www.forum.swidnik.net/album_pers ... ?user_id=3
concepcja

Postprzez Lech » 6 kwi 2007, o 16:04

Witaj, bardzo dziękujemy za mapy, wspaniałe źródło wiedzy o naszej okolicy.

concepcja napisał(a):Jednak wyłącznie Świdnika i to od bardzo krótkiego czasu

Widzę, że masz dużo wiedzy o historii miejsca w którym wyrosło nasze miasto. Warto to wszystko zebrać, może jeszcze coś znaleźć w Archiwum Akt Dawnych, może w jakichś księgach parafialnych tego rejonu, wspomnień mieszkańców.

Może zebrać to w kilka działów np.:
- informacje z okresu do 1918
- okres międzywojenny (letnisko i lotnisko)
- okres II wojny światowej (gł. lotnisko, może jakiś ruch partyzancki, wspomina o tym L.Swietlicki)
- powstawanie zakładu
- wielowątkowa historia miasta
- wspomnienia mieszkańców
i do tego dużo map i zdjęć
A może jeszcze jakieś kalendarium wydarzeń...

:roll:

-----------------------------------------
Czy jest gdzieś dostępna w całości:
Karta Królestwa Polskiego z roku ok. 1840, skala 1:126 000

----------------------------------------
Na mapie P34_S35 widać kolejkę wąskotorową, z pól Jackowa, do folwarku i dalej do stacji Minkowice.
Lech

Postprzez concepcja » 6 kwi 2007, o 17:54

Za mapy dziękujcie markowi ze strony http://www.mapywig.org. To on je samodzielnie przygotował i nam udostępnił. Ja tylko umieściłem tutaj link. Chociaż, nie ukrywam, że również zależało mi na tych informacjach.

Co do książki wspomnianej przez Lecha - nie miałem jej jeszcze niestety w rękach i nie mam pojęcia czy jest w bibliotece w Świdniku.
concepcja

Postprzez Lech » 6 kwi 2007, o 22:38

Książki Lucjana Świetlickiego są świetne, ale trudno dostępne, udało mi się pożyczyć i przeczytać kilka, a jest ich kilkanaście.
Te które przeczytałem, bardzo dokładnie opisują historię Piask i okolic, gminy Rybczewice, dworów nad Giełczwią, Wierzchowisk i okolic.

-----------------------------------------

Na http://www.mapywig.org i podobnych stronach możemy zobaczyć, ściągnąć i przeanalizować dawne mapy miejsc nam bliskich. Najczęściej są na nich oznaczenia, skróty po niemiecku, ale także w innych językach. Wszystkie wyjaśnienia znajdziemy tutaj:
ftp://mapy.ziomal.org/mapy/znaki_topogr ... 201930.pdf
Lech

Postprzez naltar » 9 kwi 2007, o 18:01

Dolacze kilka (raczej mniejszych) znakow zapytania dot. okolic Swidnika, przepraszam za powtorki i za przydlugi post.

1. bocznica w lesie. Nie ma jej na wigowce z 1937 r, mogla zostac polozona przez Polakow pozniej, w zwiazku ze szkola pilotow i lotniskiem, albo przez Niemcow w czasie wojny (n.b. o lotnisku niemieckim w Swidniku wspomina Dobraczynski w ksiazce "Najezdzcy").
Bocznica nie mogla zostac polozona po wojnie, bo zostala zbombardowana (a przynajmniej widnieje tam sporo zaglebien w ziemi, kolega wspominal, ze wykopywal stamtad jakies pociski czy luski, karabinowe, nie artyleryjskie ;)
Kto niby mialby ja bombardowac, nie wiem. Niemcy w 1939 r, lub Rosjanie w 1944 lub wczesniej. Poza tym _wydaje sie_, ze widac ja na mapie radzieckiej (dwusetce), ten malutki "ogonek" na zachod od stacji Stary Swidnik.
_Podobno_ po wojnie stacjonowala w lesie jakas jednostka wojskowa, _podobno_ bocznica widnieje na mapach wojskowych z lat 50. lub 60. jako nieuzywana lub "slad po niej", ale taka mapa jeszcze nie wpadla mi w rece. Wiadomosc pochodzi z grupy pl.misc.kolej, od uzytkownika "Ksiezyc nad gieesem". Rowniez (o ile pamietam) od tej samej osoby otrzymalem wiadomosc, o wymowie ze "lepiej tam nie grzebac" (niewybuchy)
Na pozor nielogiczne wydaje sie lokalizacja bocznicy, patrzac na lokalizacje lotniska. No, ale moze to w celu zamaskowania w lesie.

2. Ciekaw jestem szczegolow bombardowania lotniska, prawdopodobnie niemieckiego, "pod lasem". Nie wiem dlaczego, ale mam mgliste wrazenie, ze nalotu dokonaly samoloty radzieckie. Dobrze byloby znalezc jakies scisle informacje, bo nalot musial byc dosc powazny, zwazywszy na wielkosc lejow w lesie (tzn "wilczych dolow"). A przy okazji: skoro byl nalot, to jaka jednostka niemiecka stacjonowala na lotnisku?

3. Drobiazg: na polskiej setce z 1937 roku widnieje na skraju tego samego lasu krzyz (cmentarz), ciekawe, co to za cmentarz (wojskowy, I w.sw?), i dlaczego akurat w lesie i dlaczego nie ma go na wczesniejszych (niemieckich) mapach. No i czy zostaly tam jeszcze slady, w lesie. Obecnie, niewiele dalej, w lesie znajduje sie krzyz poswiecony rozstrzelanym tam przez Niemcow - ale dopiero w czasie II wojny swiatowej i bardziej na wschod.

3. po drodze nad zalew krepiecki znajduje sie kapliczka na usypanym kopcu, poswiecona (o ile pamietam) powstancom z 1863 roku. Jesli sie nie myle, czy doszlo w okolicy do jakiejs potyczki, a jesli tak, to gdzie dokladnie? Nie ma tej kapliczki na przedwojennej setce, ale stoi, o ile pamietam, przy drodze (asfaltowej) biegnacej od zalewu krepieckiego na pln-zach, w kierunku dwoch stawow i dalej, bita droga, w kierunku Swidnika.

4. ruiny mlyna obok zalewu krepieckiego, a wlasciwie stojace kilka metrow "za zalewem". Jakies szczegoly? Sciany nadal stoja, o ile pamietam budynek jest na wszystkich wycinkach map, zatem dosc stary. Ciekaw jestem, kiedy zostal porzucony.

5. linia kolejowa Swidnik - Lublin. Dawny przebieg linii byl mniej wiecej "prosty" (widac na wszystkich mapach), tor nie odchodzil ostrym lukiem w prawo (patrzac w kierunku odlewni, majac Swidnik za plecami), tylko szla rownolegle do lasu - zostal dobrze widoczny slad po nasypie idacy wprost w kierunku Lublina. Ciekaw jestem, _kiedy_ wprowadzono trase okrezna, przez Lublin-Polnoc. Ten stary nasyp widac dobrze na zdjeciach satelitarnych - no i podczas jazdy pociagiem.

6. Plac przed przejsciem podziemnym "do zakladu" (WSK). Po lewej stronie ladnie zaasfaltowany parking (kilka lat temu, przy okazji budowy hali targowej). Wczesniej byl wybrukowany (z rzadka) kocimi lbami, a wzdluz linii kolejowej, na wysokosci drzewa rosnacego na srodku parkingu, prowadzil stary tor kolejowy (drzewo wyroslo dokladnie na srodku toru). Resztki toru, a w zasadzie _rozjazdu_ wraz ze zwrotnica zobaczyc mozna, idac od tego parkingu w kierunku stacji Swidnik Miasto, przed wykopem ul. Lotnikow (?), tam gdzie konczy sie plot odgradzajacy barak (nie wiem, co sie tam miesci). Jesli ktos interesuje sie kolejami, moze sprawdzic, czy jest jakas data na szynie, ew. z jakiego okresu jest ta zwrotnica (mniej wiecej). Wyglada to tak, jakby tor (przeciety oczywiscie wykopem, w ktorym biegnie ulica) rozgalezial sie mniej wiecej w kierunku barakow stojacych za parkingiem przed obecnym dworcem kolejowym. Byc moze obecna linia dwutorowa istnieje dopiero od lat np 60., a wczesniej tor biegl kilka metrow blizej "miasta"? Raczej watpliwe, bo musialby skrecac lekkim lukiem od starej stacji kolejowej i przecinac obecny parking przed stacja Swidnik Miasto.
W drugim kierunku od przejscia podziemnego (tzn w kierunku na Minkowice) stary tor ciagnal sie przez kilkaset metrow pod ogrodzeniem skladu materialow budowlanych, jestem prawie pewny, ze nadal tam jest, bo nikt nie zrywal stamtad nawierzchni.
Ciekawe zatem, czy ten brukowany plac z torem, obecnie zaasfaltowany powstal jeszcze przed wojna, czy juz po, i po co. Byc moze bocznica sluzyla do rozladowania materialow budowlanych w latach 50?
Pewnie odpowiedz jest dosc banalna, trzeba by dotrzec do powojennych map topograficznych z lat 40. i 50. i jakiegos dokladniejszego planu z czasow gdy budowano miasto z lat 50. Pewnie jakis urzad geodezyjny w Lublinie czy archiwum miejskie bedzie to mialo, w koncu bylo juz po wojnie, zatem plany geodezyjne czy inne, nie ulegly zniszczeniu.

7. oczywiscie ciekawe sa wiatraki w okolicy, ktorych juz nie ma, fajnie byloby znalezc jakies zdjecia, choc wtedy byly pewnie tak banalne, ze nikt ich nie fotografowal.

8. okoliczne krzyze i kapliczki, ciekawe, ile z nich przetrwalo.

7. lotnisko przedwojenne, ktore, jak wiesc gminna (swidnicka) niosla (a przynajmniej ja slyszalem takie plotki) bylo wykonane w jakiejs eksperymentalnej technologii, rzekomo pas startowy mial byc amortyzowany czyms-tam od spodu. Czy i jaka jednostka stacjonowala tam w 1939 r?

Co do brakujacych map:
- Reymann Topographische Spezialkarte, z ok 1850, w skali 200K. Bez rewelacji chyba.
- Austriacka kolorowa trzysetka z ok 1870, bede mial, ale chyba bez rewelacji, (ogolna).
- Austriacki K.u.K, w skali 1:75K, arkusz Zone 35, Kol.XXVII Czerniejow.
- mapy rosyjskie, jest prawie pewne, ze okolice zostaly "omapowane" w skali 1:84 tys, jak cale imperium rosyjskie (przynajmniej czesc europejska), a mozliwe tez, ze Swidnik "zalapal sie" na dokladniejsza mape, w skali 1:48 tys, malo prawdopodobne, ze rowniez na mape w skali 1:21 tys.
- mapy radzieckie z poznych lat 30., w skali 100K i 50K, moglyby byc ciekawe, zakladajac, ze oparte byly czesciowo na informacjach wywiadowczych.
- mapy powojenne, z poznych lat 40 i wczesnych 50.
Jak juz wspominalem, watpie, zeby istniala przedwojenna wigowka 1:25 tys, ale jakies plany katastralne, czy inne miejscowosci Adampol-Letnisko istniec musialy. Rowniez plany wojskowe (szkola pilotow, plan lotniska i okolic, itd.). Tylko czy sie zachowaly - i gdzie.
Swoja droga mozna by troche zainteresowac tematem wladze miasta lub ktoras szkole - biblioteki, muzea i archiwa czesto nie dopuszczaja do zbiorow zwyklych smiertelnikow, ale czasem "pismo z dnia" z naglowkiem i kilkoma pieczatkami czyni cuda.

n.

naltar

Postprzez Herni » 9 kwi 2007, o 20:21

A wiec Naltar tez ze Świdnika- współautor strony o mapach ?

Naltar, czy mozesz podać dokładniejsze umiejscowienie owej kapliczki ?

Czy ktos miaby ochote wybrac sie tam ze mną ? (nie gryzę :cool: )

Herni

Postprzez naltar » 9 kwi 2007, o 21:05

[quote="concepcja"]Odnośnie bocznicy za starą stacją do lasu. Wywiad aliancki w czerwcu 1944 roku okresla na podstawie zdjec lotniczych dokladne polozenie hangarów, zbiorników paliwa oraz jednostek p.pow. (Flak) ulokowanych w lesie za lotniskiem. Pomimo tak dokładnych szczegółów czy możliwe, że nie wspomnieliby o bocznicy do lasu Rejkowizna? Na wigówce z 1937 roku jej nie ma. Jest na mapie, którą mam na filmie dvd. Niestety nie miałem tej mapy w ręku - pytałem o nią naltara (marka) na forum http://www.mapywig.org.
[/quote]

o, skad masz informacje o tym, co namierzyl wywiad lotniczy (aliancki)? Wiem, ze w USA mozna zamowic dosc dokladne zdjecia Luftwaffe calej II RP robione w czasie II w. sw., ale to sa dosc absurdalne koszty, cos mi chodzi po glowie, ok 45 usd za niewiele kilometrow kwadratowych i nie byly zbyt ostre, musze zapytac kolegi o szczegoly, moze warto sie szarpnac?

no i jeszcze jedno, moge (sprobowac) "napuscic" na Swidnik pana A. Sikorskiego, ("Bylo nie minelo"). Mysle, ze temat moglby podjac ("jakie tajemnice kryc moze miasto-blokowisko zbudowane w szczycie socrealizmu...") i dokopac sie do interesujacych materialow. Jedyny minus to to, ze bozbawilby przez to frajdy odkrywania wszystkich innych...
btw, jesli informacje o wysadzeniu skladu jest wiarygodna (raczej watpie), to mozna to chyba dosc latwo sprawdzic, takie akcje chyba byly odnotowywane, trzeba by zahaczyc jakiegos specjaliste o to, ktore ugrupowania dzialaly w tych okolicach, itd.

btw, a to, ze w okolicach byly walki podczas I w.sw - nie wiedzialem. Ciekawe, kiedy i gdzie dokladnie...
btw2, we wrzesniu 1939 chyba powaznych walk nie bylo, a przynajmniej nie pamietam wzmianki o tym w ksiazke pt "Wrzesien 1939 r na Kresach w relacjach", duzo relacji z walk polsko-niemieckich i polsko-radzieckich pod Kockiem oczywiscie.

ach, wlasnie pytalem tate o te wiatraki w okolicach, wspomnial, ze ktos mu mowil, ze jeden z nich stal jeszcze po wojnie chyba. Podal nazwisko tej osoby. Pewnie sporo ciekawych informacji zebrac by sie dalo od "autochtonow", z okolicznych wsi.

... i jeszcze jedna ciekawostka, chyba do wczesnych lat 70. obok stacji (nowej) Swidnik Miasto, bylo skrzyzowanie szosy z linia kolejowa, cos mi dzwoni, ze wydarzyl sie wypadek, autobus wjechal pod pociag i byly jakies ofiary, po tym podjeto decyzje o zbudowaniu przejazdu "pod" torami. Czy ktos ma szczegoly na ten temat? Pewnie mozna by wygrzebac archiwalne wydania Kuriera Lubelskiego...

n.

Dodano: Pon Kwi 09, 2007 22:27
[quote="Herni"] czy mozesz podać dokładniejsze umiejscowienie owej kapliczki ?
[/quote]

_Wydaje_ mi sie", ze: wyjezdzajac (glowna brama) z terenow "Zalewu Krepieckiego", skreca sie w prawo, szosa, dojezdzajac do krzyzowki z szosa biegnaca (w prawo) do stacji kol. Minkowice. To gdzies w tych okolicach, przed skrzyzowaniem, po lewej stronie od asfaltu, 2 - 3 metry od szosy, dosc nietypowa w tym sensie, ze na malym, ale stromym "kopcu". Jakas figurka, albo krzyz, nie pamietam. Jesli nie w tym dokladnie miejscu, to skrecajac od bramy w lewo i odbijajac w pierwsza (chyba nadal niewyasfaltowana droga w prawo) - moze stac "na rogu", po prawej rece.
Nie moge zagwarantowac, ze kapliczka/krzyz faktycznie dotyczy 1863, bo bylem w tym miejscu juz dawno (ok 10 - 15 lat temu;) , ale wydaje mi sie, ze wlasnie przez nietypowa date zwrocilem na nia uwage, gdyby byla "ku pamieci ofiar faszyzmu", itd, pewnie bym tego nie zapamietal.
A jesli to tylko falszywy trop... coz, mozesz przy okazji wizyty obfocic ruiny mlyna za zalewem ;)

n.

naltar

Postprzez Herni » 10 kwi 2007, o 06:08

target3 napisał(a):Natomiast o świdnickim lotnisku i jego bombardowaniu pisał albo Dobraczyński w Najeżdcach
lub Erich Maria Remarque nie pamiętam.

Remarque nie. On opisuje front zachodni.

Herni

Postprzez concepcja » 10 kwi 2007, o 07:15

Tutaj chyba widać główny szlak handlowy o którym piszecie

Na moje oko jest to droga/dukt z Biskupia do Krępca. Jest już na mapach z 1840 roku. BTW - zdjęcie jest autorstwa Pana Chwałczyka.
concepcja

Następna strona

Powrót do Świdnik na kartach historii